[email protected]
+48 690093100
Infolinia jest czynna codziennie, w godzinach od 10:00 do 20:00
Menu Zamknąć
0 0 zł
Twój koszyk jest na razie pusty
Strona Główna Blog O łóżkach Kto wymyślił łóżko i jaką rolę odgrywa ono we współczesnym świecie?

Kto wymyślił łóżko i jaką rolę odgrywa ono we współczesnym świecie?

Łóżko – mebel, który definiuje sypialnię. Ale czy zawsze było z nami? Cofnijmy się w czasie, aby przyjrzeć się, jak powstało łóżko i jak zmieniało się przez lata. Historia łóżka może zaskoczyć.

Na początku były jaskinie 

Najstarsze łóżko zostało odkryte przez archeologów w afrykańskiej jaskini o nazwie Border. Datowane jest na epokę kamienia, co oznacza, że ludzie spali w nim już około 200 tysięcy lat temu. Łóżko stworzone było z trawy i popiołu. Gruba warstwa trawy pełniła funkcję materaca, a popiół prawdopodobnie służył do wyrównania podłoża w jaskini, izolacji i jako środek odstraszający owady. 

Liście, które miały właściwości odstraszające, były również używane do produkcji łóżek, z czasem zostały zastąpione skórą i futrem. Pierwsze ramy łóżek wykonane były z piaskowca. Jedna z najstarszych zachowała się w angielskiej neolitycznej osadzie Skara Brae, a podobne ramy łóżek znaleziono także na Malcie. 

Kilka tysięcy kilometrów dalej, w Egipcie, odkryto złocone ramy łóżek w grobowcu Tutanchamona. Tak jak inne starożytne łóżka, te również były przeznaczone dla elit. W Pompejach zachowało się drewniane łóżko, materac zastępowały w nim kołdry. Te jednak były przeznaczone dla zwykłych ludzi w okresie rzymskim. Bogatsi natomiast posiadali więcej niż jedno łóżko. Mieli oddzielne łóżka do nauki, inne dla nowożeńców, kolejne do jedzenia i aktywności towarzyskich. Posiadali nawet łóżko dedykowane na czas pochówku. Wszystkie były drewniane i miały cienką warstwę materaca podobną do dzisiejszego Toppera.1  
 

Średniowiecze spało na słomie 

W średniowieczu biedni ludzie spali na słomie. Klasa średnia korzystała z szerokiej drewnianej ławki. W ciągu dnia na niej siedzieli, w nocy na niej spali. Łóżka romańskie nie były praktyczne, ponieważ mimo słupków, brakowało im baldachimu. Ten pojawił się dopiero w gotyckich łóżkach. Tkanina naciągana była na noc, chroniąc śpiących przed zimnem i światłem. Te łóżka były symbolem bogactwa. 
 

Jak spali francuzi? 

Wraz z nadejściem baroku nastała huczność i przepych, jakiego dotąd nie było. Baldachimy pozostały, ale ich funkcja była czysto estetyczna. Z Francji styl białego łóżka ozdobionego złotem i kwiatowym wzorem szybko rozprzestrzenił się na resztę Europy. Jedno z takich łóżek można do dziś zobaczyć na przykład w sypialni królowej w pałacu w Wersalu.2 

 Okazałość baroku zastąpił klasycyzm. Styl stonowany wpłynął nie tylko na wygląd łóżek, ale również na ogólne wykorzystanie sypialni. Z barokowej sypialni, w której odbywały się audiencje, stała się ona miejscem służącą wyłącznie do snu.  
 

Thonet wygiął drewno 

W 1856 roku nastąpił przełom w branży meblarskiej. Dokonał tego Michael Thonet, który opatentował metodę gięcia drewna za pomocą metalowej taśmy, zapobiegając jego pękaniu. W ten sposób łóżka z litego drewna zyskały nowe kształty i design. 7  

 W XX wieku łóżka zaczęto też produkować z innych materiałów niż tylko drewno. Na rynku pojawiły się łóżka z elementami metalowymi lub plastikowymi. 

 Jeśli mielibyśmy podsumować historię łóżek... Na pytanie, kto wymyślił łóżko, można odpowiedzieć, że ludzkość. Łóżko rozwijało się wraz z nami. 
 

Jaka wygląda łóżko dzisiaj? 

Dzięki współczesnym badaniom neurobiologicznym i laboratoriom snu, wiemy, że wysokiej jakości sen jest kluczowy dla zdrowia człowieka. Dzisiejsze łóżko powinno przede wszystkim właśnie to zapewniać swoim użytkownikom. Istotny tu jest nie tylko wygląd łóżka, ale przede wszystkim materac i stelaż. Wybór odpowiedniego materaca jest kluczowy, a jego właściwości wspomaga odpowiednio dobrany stelaż.