Medyczna vs. anatomiczna
Podstawowa zasada brzmi: „Nie wszystkie poduszki medyczne są anatomiczne!”
Określenie poduszka medyczna odnosi się tylko do tych produktów, które zostały przetestowane i otrzymały certyfikat potwierdzający, że uzyskały status wyrobu medycznego. Takie poduszki są wówczas postrzegane jako pomoc w zapobieganiu lub łagodzeniu danych problemów zdrowotnych. Poduszki medyczne nie muszą mieć anatomicznego kształtu. Mogą mieć klasyczny kształt o standardowym rozmiarze 70×90 cm.
Jak rozpoznać wysokiej jakości poduszkę
O jakości poduszki może świadczyć wsparcie, jakie zapewnia ona naszej szyi. Wysokiej jakości poduszka powinna być wygodna, a jednocześnie utrzymywać nasz kręgosłup w linii prostej. Powinniśmy być w stanie stwierdzić na pierwszy rzut oka, że nasza głowa nie jest ani za bardzo skierowania w górę, ani za bardzo skierowana w dół. To właśnie wtedy poduszka staje się doskonałym partnerem dla naszego zdrowego snu.
To, jak poduszka wpływa na nasz kręgosłup, zależy od pozycji, w jakiej śpimy i od kształtu poduszki. Materiał, z którego jest wykonana, również odgrywa ważną rolę.
Kształt
W przypadku poduszek medycznych tradycyjny kształt jest często uniwersalnym rozwiązaniem umożliwiającym spanie niezależnie od preferowanej pozycji. Ważne jest jednak, aby poduszka medyczna miała korzystny wpływ na kręgosłup i szyje, czyli aby głowa nie znajdowała się w niezdrowej dla ciała pozycji. Jeśli nie jesteś przekonany co do korzystnego wpływu tradycyjnych poduszek na nasze ciało, możesz przetestować te anatomiczne, które są podzielone na typy w zależności od pozycji, w której najczęściej śpisz.
Materiał
Poduszki medyczne z piany pamięciowej są doskonałym rozwiązaniem do zapewnienia wysokiej jakości snu. Istnieją jednak również poduszki medyczne wykonane z poliestru. Zaletą obu tych materiałów jest to, że są antyalergiczne w przeciwieństwie do poduszek puchowych.
Najlepsza poduszka medyczna
Najlepsza poduszka to taka, która jest dopasowana do naszych potrzeb. Każdy z nas ma indywidualne wymagania, które wpływają na nasz wybór, dlatego warto skonsultować się z przeszkolonym specjalistą.
Jak spać na poduszce medycznej
Wybraliśmy już poduszkę medyczną, ale co teraz? Równie ważne jest samo ułożenie głowy i szyi na poduszce:
Gdy śpisz na boku
Jeśli wybierasz poduszkę medyczną do spania na boku o anatomicznym kształcie, może ona mieć wiele różnych kształtów. Najpopularniejszy jest poduszka o kształcie podobnym do fali. Jeśli śpimy na takiej poduszce, kładziemy głowę na wyższej części poduszki, czyli na wyższej "fali".
Najlepszy produkt w ofercie
Gdy śpisz na plecach
Gdy śpimy na plecach, poduszka powinna przylegać do ramion, otulać szyję ale ramiona nie powinny już leżeć na poduszce. Czyli poduszka kończy się tam gdzie zaczynają się ramiona. . Nigdy nie należy spać na poduszce z samą położoną na niej głową. Jeśli w trakcie snu na plecach bolą nas biodra, warto zaopatrzyć się w poduszkę medyczną pod nogi lub, zapobiegawczo, w poduszkę medyczną do siedzenia w przypadku pracy siedzącej.
Uniwersalna poduszka z profilem masującym Dual Clima, 72x42 cm
Gdy śpisz na brzuchu
Najmniej zdrową pozycją do spania jest spanie na brzuchu. Jest to spowodowane tym, że w tej pozycji wywieramy nacisk na nasze narządy i niezdrowo skręcamy kręgosłup. Jeśli jednak lubimy tę pozycję, warto zaopatrzyć się nie tylko w poduszkę przeznaczoną do spania na brzuchu, ale także w specjalnie do tego przeznaczony materac.
Ból pleców spowodowany poduszką
Zdarza się, że po zakupie nowej poduszki zaczynają boleć nas plecy. Taka sytuacja jest dość powszechna. Nasze ciało przyzwyczaja się do zdrowszej pozycji i powoli nasz kręgosłup się prostuje. Proces ten nie powinien jednak trwać dłużej niż 14 dni. Co zrobić, gdy ból nie ustępuje, opisaliśmy w tym artykule.