Czym jest nadmierne pocenie się w nocy?
Częsta potrzeb zmiany pościeli, piżama wyglądająca jakby właśnie została wyciągnięta z pralki, mokre poduszki i włosy – to symptomy nadmiernego pocenia się w nocy podczas snu. Czy jest to problem zdrowotny, czy powszechny, niegroźny objaw?
Pocenie się w czasie snu jest bardzo trudne do zbadania. Jeśli jest uciążliwe, można udać się do lekarza. Nadmierne pocenie się w nocy może nie wskazywać na żaden problem, ale może również wskazywać na poważną chorobę.
Przyczyny nadmiernego pocenia się w nocy
Wpływ środowiska
Jeśli budzisz się w nocy całkowicie mokry, nie panikuj. Szczególnie jeśli zdarza się to sporadycznie. Nadmierne pocenie się w nocy może być spowodowane zupełnie prozaicznymi rzeczami, jak zbyt gorące pomieszczenie, gruba kołdra, ciepła odzież lub gorączka. W takim przypadku wystarczy przewietrzyć pomieszczenie przed snem i dobrać kołdry odpowiednio do aktualnej pogody i temperatury w pokoju, która powinna wynosić około 18°C. Może się okazać, że jesteś chory, w takim przypadku pocenie się może być objawem infekcji.
Stan psychiczny
Dobre samopoczucie psychiczne jest tak samo ważne jak fizyczne. Nawet jeśli tego nie dostrzegasz, Twoje samopoczucie psychiczne znacząco wpływa na kondycję fizyczną. Jeśli doświadczasz stresu, całodziennego napięcia lub strachu, nie unikniesz silnego nocnego pocenia się. Pomocne może być rozwiązanie przyczyny stresu, poświęcenie więcej czasu na odpoczynek, relaks i skupienie się na innych myślach. Możesz wypróbować herbaty ziołowe przed snem, na przykład z melisy lub szałwii. Warto wypróbować również aromatyczne świece, jogę lub woreczki ziołowe przy łóżku.
Leki
W niektórych przypadkach nadmierne pocenie się może być spowodowane lekami, które przyjmujesz, zwłaszcza hormonalnymi, antydepresantami, kortykosteroidami lub innymi preparatami hormonalnymi. Jeśli podejrzewasz, że to leki są przyczyną nadmiernego pocenia się, nie przerywaj leczenia bez konsultacji z lekarzem. Zasięgnij porady, czy możliwa jest modyfikacja leczenia.
Dieta i błędy w odżywianiu
Duży wpływ na nadmierne pocenie się może mieć niezdrowy styl życia. Nadwaga i otyłość wpływają na pocenie się, ponieważ tkanka tłuszczowa zatrzymuje ciepło. Najlepszym rozwiązaniem jest zrzucenie wagi, co przyniesie korzyści nie tylko w kwestii pocenia się, ale i całemu organizmowi. Zmień radykalnie swoją dietę, unikaj jedzenia tuż przed snem, ogranicz ostre sosy, słone, tłuste i smażone potrawy, jedz mniej mięsa, i zrezygnuj całkowicie z przekąsek jak chipsy czy słodycze. Zastąp je owocami i warzywami. Nadmierne pocenie się w nocy może być również wywołane alkoholem, więc staraj się go ograniczyć. Nie zapominaj o aktywności fizycznej i przebywaniu na świeżym powietrzu. Jeśli nie wiesz, jak zacząć, skonsultuj się z ekspertem. Specjaliści mogą pomóc w stworzeniu indywidualnego planu żywieniowego i ćwiczeń.
Objaw poważnej choroby
Jeśli mimo zmiany stylu życia problem nie ustępuje, konieczne jest szukanie wewnętrznej przyczyny, która może być poważna. Potrzebne mogą być bardziej szczegółowe badania niż morfologia krwi. Choroby związane z nadmiernym poceniem się to między innymi infekcje, stany zapalne i poważniejsze schorzenia. W każdym przypadku nie lekceważ problemu i skonsultuj się z lekarzem.
Obszary najbardziej narażone na pocenie się
Nasze ciało jest pokryte małymi i dużymi gruczołami potowymi. Na przykład za nadmierne pocenie się głowy w nocy odpowiedzialne są gruczoły potowe na czole. Duże gruczoły potowe znajdują się pod pachami i na klatce piersiowej. Różne obszary pocenia mogą wskazywać na różne problemy.
Nadmierne pocenie się u kobiet
Kobiety mogą doświadczać nocnego pocenia się podczas perimenopauzy lub samej menopauzy. Menopauza średnio występuje u kobiet około 51. roku życia, a perimenopauza trzy lata wcześniej. Uderzenia gorąca związane z okresem menopauzalnym mogą występować również w nocy.
Aż 27% kobiet w ciąży w badaniu przeprowadzonym przez amerykańskie Narodowe Centrum Informacji Biotechnologicznej (NCBI) przyznało, że doświadcza nieprzyjemnego pocenia się, które budzi je w nocy. Winne są hormonalne zmiany zachodzące w organizmie podczas ciąży.
Nadmierne pocenie się u mężczyzn
Badania NCBI wskazują, że mężczyźni mają zwykle niższą tolerancję na ciepło. Niektóre badania łączą tę nietolerancję z częstymi ćwiczeniami. Nadmierne pocenie się w nocy może być również spowodowane niższym poziomem testosteronu. 38% mężczyzn około 45. roku życia doświadcza spadku testosteronu, co może prowadzić do nocnego pocenia się.
Nadmierne pocenie się u dzieci
Badanie NCBI z 2012 roku wykazało, że aż 12% dzieci w wieku od 7 do 12 lat doświadcza nadmiernego pocenia się w nocy co najmniej raz w tygodniu. Przyczyną może być ciepłe pomieszczenie, genetyka, grypa lub zmiany hormonalne. Dziecko może się również pocić bez wyraźnej przyczyny.
Jak przeciwdziałać poceniu się w czasie snu
Jeśli ciało produkuje nadmierne ilości potu bez żadnej zidentyfikowanej przez lekarza przyczyny, mówimy o idiopatycznej nadpotliwości. Celem leczenia jest zmniejszenie produkcji potu do akceptowalnego poziomu. Można to osiągnąć na różne sposoby, w tym chirurgicznie.
Dostosowanie sypialni
Usuń wszystkie syntetyczne materiały z sypialni, ponieważ ograniczają one naturalne odparowywanie potu, a wręcz zwiększają pocenie się. Zastąp je naturalnymi materiałami, np. bawełnianymi, które dobrze wchłaniają pot. Zaopatrz się w przewiewny materac, który również dobrze odprowadza pot. Materac w łóżku powinien być połączony z lamelowym stelażem, który wspomaga jego właściwości. Jeśli problem jest ekstremalny, czyli budzisz się w „kałuży” potu, zdecydowanie zalecamy ochraniacz na materac, który zapobiega zanieczyszczeniu materaca. Ochraniacze z naszego sklepu są przewiewne, a jednocześnie wodoodporne. A to wszystko dzięki membranie, którą mają ochraniacze. Możesz również spróbować spać w termicznej odzieży lub obniżyć temperaturę w pokoju.
Higiena
Dbaj o higienę, myj się częściej, dokładnie osuszaj skórę i przebieraj się w suche ubrania, najlepiej przewiewne i bawełniane. W miejscach, w których się najczęściej pocisz stosuj dezodoranty i antyperspiranty. Dezodoranty ograniczają działanie bakterii dzięki substancjom antybakteryjnym, zapobiegając nieprzyjemnemu zapachowi, podczas gdy antyperspiranty zawierają sole aluminium, które mechanicznie zamykają gruczoły potowe, znacząco ograniczając produkcję potu.
Leki
Możliwe jest ograniczenie pocenia się stosując leki przeciwcholinergiczne. Można je jednak stosować tylko krótko i zawsze po konsultacji z lekarzem, ponieważ mają liczne skutki uboczne. Jeśli nadmierne pocenie się jest spowodowane problemami psychicznymi, można spróbować leki z grupy benzodiazepinów, które głównie zmniejszają stany lękowe.
Naturalne środki
Przy nadmiernym poceniu się tracimy nie tylko wodę, która stanowi największą część potu, ale również minerały i sole, głównie magnez. Warto więc uzupełniać te braki suplementami diety.
Szałwia może również pomóc w walce z nadmiernym poceniem się, którą można pić kilka razy dziennie. Jedną łyżkę szałwii zalej 200 ml zimnej wody, zagotuj i odstaw do zaparzenia. Następnie przecedź i pij na noc. Przy nadmiernym poceniu się rąk czy nóg może pomóc kąpiel z liści orzecha włoskiego, kory dębu, skrzypu polnego czy lawendy. Można również skorzystać z alternatywnych metod leczenia, takich jak medycyna chińska.
Leczenie chirurgiczne
To ostatnia opcja, gdy wszystkie inne metody zawiodą. Jednym z rozwiązań jest wycięcie podskórnej tkanki pod pachami, co usuwa gruczoły potowe. Zabieg ten wykonuje się za pomocą skrobaczki chirurgicznej – jest to rodzaj ostrej łyżki wykorzystywanej po nacięciu skóry. Do długotrwałego zahamowania pocenia się na większym obszarze przeprowadza się sympatektomię piersiową. Celem operacji jest usunięcie części splotu nerwowego, który wpływa na ukrwienie i pocenie się kończyn górnych.
Jeśli nie chcesz poddać się operacji, dość skuteczną, jest inna metoda, czyli ostrzykiwanie toksyną botulinową zwaną potocznie botoksem. Blokuje ona przekaz impulsów nerwowych między nerwem a gruczołem, znacznie zmniejszając potliwość.